COLOMBIA
Den 9 februari firades ”Journalisternas Dag” i Colombia. Firandet överskuggades dock av det faktum att pressfriheten i landet inte gör några framsteg. Trots regeringen ”framgångsrika” åtgärder för att skydda medierna och journalister, kommer inte våldet att få ett slut förrän presidenten tar en tydlig ståndpunkt för press- och yttrandefriheten.
Regeringen har blivit ett av de största hoten mot medierna, som fortfarande lider av de åtgärder som tas av säkerhetsdepartementet (DAS) – en underrättelsetjänst som övervakas av regeringen. DAS har utarbetat en handbok för spionage, hot och trakasserier mot ”besvärliga” journalister.
Måltavlorna för en DAS grupp inkluderar Hollman Morris och Claudia Julieta Duque, som utsattes för spionage och hot och var offer för smutskastningsförsök. Duque var tidigare skyddad av inrikesdepartementets säkerhetsprogram tills hon insåg att hennes livvakter läckte information till DAS.
Morris och Duque säger att det inte finns något att fira, bara saker att vara kritiska mot. Riksåklagaren har bevis på presidentens inblandning i spionage. Presidenten gav order till DAS att behandla kritiska journalister som ”allierade med terrorism”. Enligt dokument så spionerade DAS på fler än 300 personer, inklusive journalister som var kritiska mot regeringen.
Till följd av skandalerna i DAS, har fyra av fem chefer tvingats avgå under Uribes presidentsskap. Cheferna tvingades avgå efter anklagelse om olagligt spioneri, politisk förföljelse och samverkan med parlamentariska grupper (förse dem med listor på folk som ska mördas).
På dessa listor fanns tio journalisters namn, som drabbades allvarligt. Morris och Duque säger att deras familjer fortfarande är i fara. Reportrar utan gränser stöder deras uttalande om att bara rättsliga åtgärder och att presidenten tar en tydlig ståndpunkt kan förbättra deras kollegors förhållanden. Reportrar utan gränser uppmanar regeringen att svara på detta uttalande för att göra framsteg i utredningen om kränkning av yttrandefriheten. Många medier, inklusive medier på nätet, drabbas av censuren. Med tanke på att valen snart ska hållas så klassas situationen som allt allvarligare.







