JORDANIEN
Sufian Tell, specialist på miljöfrågor för en dagstidning, och Mwaffaq Mahadin, krönikör, dömdes den 10 februari till 15 dagar vardera i fängelse. Domarna kommer efter att de båda i tv har kritiserat Jordaniens stöd i USA:s kamp mot al-Qaida.
Mahadin, som skriver för dagstidningen al-Arab al-Yawn, och Tell fördes till Al-Juweida fängelset efter att han svarat på en kallelse till förhör.
– Detta straff visar hur svårt det är för jordanska journalister att kritisera regeringen och dess utlandspolicy. Att fängsla medborgare för att de utövar sin yttrandefrihet är ålderdomligt, säger Reportrar utan gränser.
I en debatt på tv-stationen Al-Jazeera den 14 januari, kritiserade Mahadin regeringens stöd i USA:s kamp mot al-Qaida. Debatten handlade om en jordansk dubbelagent som visade sig vara självmordsbombare. Han sprängde sig själv i Afghanistan de 30 december och dödade sju CIA-agenter.
Tell kritiserade ”den jordanska militärens närvarande utanför dess gränser” då han intervjuades av den lokala tv-stationen Nourmina. Flera pensionerade militärofficerare kritiserade de båda männen för att ha förolämpat den jordanska militären till följd av kommentarerna.
Mahadin och Tell anklagades för att ha skadat relationerna med utländska länder, samt anstiftan till rasism och att ha skadat regimens rykte. Tell anklagas också för att ha förtalat landets militärstyrkor.
Mahadins advokat, Riyad Al-Nuwaisa, som deltog i sin klients förhör, tror att anklagelserna är kopplade till den aktuella politiska situationen. Han tillade att detta visar att kritik mot regeringen i Jordanien är omöjlig.







