reportrarutangranser.se

Monday
Feb 06th
Text
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Ny lista över Internets fiender

Skicka sidan Skriv ut PDF

arton36697-fc789Den 12 mars uppmärksammar Reportrar utan gränser världsdagen mot Internetcensur. Kampen om det fria ordet och rätten till information utspelas i allt större utsträckning på Internet. Den allmänna trenden är att allt fler länder skärper kontrollen över nätet, men samtidigt mobiliserar uppfinningsrika nätaktivister när det behövs.

– Protesterna i Iran förra året visade Internets betydelse för massmediernas rapportering och det fria ordet, säger Jesper Bengtsson, ordförande Reportrar utan gränser, Sverige. Och det är ingen slump att en regim som den i Kina satsar så stora resurser på att kontrollera internet.

Reportrar utan gränser markerar dagen genom att ge ut en rapport där den senaste version av listan över
Internets fiender ingår. Rapporten pekar finger åt länder som begränsar nätet och trakasserar nätaktivister. En bevakningslista över länder där det finns en oroväckande attityd mot Internet ingår också i rapporten.

Årets lista över
Internets fiender presenterar de värsta förbrytarna mot yttrandefriheten på nätet: Saudiarabien, Burma, Kina, Nordkorea, Kuba, Egypten, Iran, Uzbekistan, Syrien, Tunisien, Turkmenistan, och Vietnam.
Några av dessa länder är fast beslutna att använda alla nödvändiga medel för att hindra människor från att få tillgång till Internet. Burma, Nordkorea, Kuba och Turkmenistan är länder där de styrande sätter upp tekniska och ekonomiska hinder för att begränsa tillgången till Internet för sina medborgare, detta ofta i kombination med hårda tillslag mot människor som vågar använda nätet för att uttrycka avvikande åsikter. Internet i dessa länder är att likna vid ett slags mycket begränsat intranät.

Vanligt är att Internet stängs ned eller görs svårtillgängligt i perioder av oro.

Saudiarabien och Uzbekistan har valt en sådan massiv filtrering att ländernas Internetanvändare har valt att utöva självcensur.

Av ekonomiska skäl, har Kina, Egypten, Tunisien och Vietnam satsat på en utbyggnad av IT-infrastrukturen, samtidigt som ländernas myndigheter har kontroll över webbens politiska och sociala innehåll (kinesiska och tunisiska filtreringssystem blir alltmer sofistikerade) och visar en djup intolerans för kritiska åsikter. Den allvarliga inhemska krisen i Iran har lett att nätaktivister och nya medier (Facebook, Twitter, etc) betraktas som fiender till regimen.

På bevakningslistan finns demokratin Australien, på grund av ett kommande genomförande av ett avancerat filtreringssystem, och Sydkorea, där drakoniska lagar skapar särskilda restriktioner för webbanvändare, lagar som hotar Internetanvändarnas anonymitet och som riskerar att leda till självcensur.

Turkiet och Ryssland har precis lagts till på bevakningslistan.

I Ryssland, bortsett från den kontroll som redan utövas av Kreml över de flesta av landets medier, har Internet blivit det friaste utrymme för att dela information. Trots det så äventyras den friheten genom gripanden och åtal mot bloggare samt genom blockeringar av så kallade "extremistiska" webbplatser. Regimens propaganda blir alltmer närvarande på webben. Det finns en överhängande risk för att Internet i Ryssland är på väg att omvandlas till ett redskap för politisk kontroll.

I Turkiet är restriktionerna på Internet främst kopplade till tabufrågor som Atat
ürk, armén, minoriteter (kurder och armenier) och förolämpningar mot turkiskheten. Flera tusen webbplatser i Turkiet blockeras, bland annat YouTube, vilket orsakat en hel del protester. Bloggare och nätaktivister som uttrycker sig fritt kring landets tabuämnen kan mycket väl möta rättsliga repressalier.

Andra länder, såsom Förenade Arabemiraten, Vitryssland och Thailand, behåller sina platser på övervakningslistan, men kommer att behöva visa på framsteg för att undvika att överföras till listan över
Internets fiender.

Thailand, på grund av att lagen om majestätsbrott som leder till begränsningar av det fria ordet på nätet och på grund av att ett tiotal Interntanvändare har åtalats för majestätsbrott.
Förenade Arabemiraten, eftersom de har stärkt sitt filtersystem, Vitryssland eftersom landets president har undertecknat en frihetsupphävande ordning som kommer att reglera nätet, och som träder i kraft den sommar – bara några månader före valet.

Bahrain, Eritrea, Sri Lanka och Malaysia finns också med på bevakningslistan.

Länk till rapporten (engelska)!

Senast uppdaterad ( 2010-04-09 kl. 11:20 )