SVERIGE
Ali Taleb, asylsökande journalist och dokumentärfilmare från Irak, knivskars av en okänd man på söndagskvällen i Jakobsberg, norr om Stockholm. Dådet tros ha kopplingar till tidigare hot som riktats mot Ali Taleb för hans arbete för tv-stationen Al-Hurra.
– Vi uppmanar polisen att ta hoten mot Ali Taleb på största allvar och undersöka alla eventuella kopplingar till hans journalistiska arbete, säger Reportrar utan gränser och Journalistförbundet i ett gemensamt uttalande.
När Ali Taleb var på väg hem genom Jakobsbergs centrum på söndagskvällen kom en okänd man upp bakom honom. Mannen sparkade Ali Taleb så hårt i ryggen att han ramlade omkull och därefter snittade mannen honom med en stilett.
– Mannen frågade om jag var Ali Taleb och när jag svarade ja så sparkade han omkull mig, säger Ali Taleb, som har ont i ena njuren efter det inträffade.
Ali Taleb fick ytliga knivsår över bröstet och magen.
– Mannen agerade mycket professionellt. Jag är övertygad om att han ville varna mig, att tala om för mig att nästa gång så dödar vi dig, säger Ali Taleb.
Händelsen är polisanmäld. Tidigare hot som riktats mot Ali Taleb i Sverige har också polisanmält, men förundersökningen har lagts ned då polisen anser att det inte finns några förutsättningar att identifiera gärningsmännen.
Ali Taleb befinner sig sedan två och ett halvt år tillbaka Sverige, där han söker asyl. Han flydde från Irak efter att hotats av religiösa extremister på grund av sitt arbete för tv-kanalen Al-Hurra. I Sverige har Ali Taleb fortsatt att arbeta för Al-Hurra och även för AP, Associated Press och Al-Iriaqi.
I mars i år rapporterade han för Al-Hurra från Sverige om irakiska flyktingar som tvingas återvända till Irak. Efter det fick Ali Taleb och hans familj motta dödshot. Okända personer från Irak ringde till Ali Taleb och sa på arabiska att de vill döda honom och hans familj. Och att det finns personer i Sverige som är beredda att göra det och att Ali Taleb ställer till med problem genom att arbeta för amerikaner.
– Jag flydde från Irak för att få en fristad här i Sverige, och nu hotar dom mig här också, säger Ali Taleb.
Minst fyra journalister från Al-Hurra har mördats i Irak sedan mars 2003, och flera av stationens medarbetare har utsatts för hot och mordförsök. Finansieringen av tv-stationen har en direkt koppling till den amerikanska kongressen. Extremistgrupper i Irak anser att tv-stationens reportrar stöder USA:s ockupation och att de är att betrakta som spioner.
Flera av Ali Talebs dokumentärfilmer, som exempelvis Night in Baghdad, The Hero och Gravedigger, har visats på Al-Hurra och filmerna tar upp känsliga ämnen.
– Att en reporter blir knivskuren på svensk mark på grund sitt journalistiska arbete tillhör ovanligheterna. Vi förutsätter att säkerhetspolisen ger Ali Taleb samma möjlighet till stöd och skydd som svenska journalister i liknande situationer, säger Reportrar utan gränser och Journalistförbundet.






