
INTERNATIONELLT
Europa på väg ner från sin piedestal, ingen respit i diktaturer
– Vårt senaste pressfrihetsindex innehåller välkomna överraskningar, höjdpunkter, dystra sanningar samt slår fast trender, säger Reportrar utan gränsers internationelle generalsekreterare Jean-François Julliard när pressfrihetsorganisation publicerar sitt nionde årliga index idag.
– Mer än någonsin tidigare kan vi se att ekonomisk utveckling, institutionella reformer och respekt för de fundamentala rättigheterna inte alltid går hand i hand. Försvaret för pressfrihet fortsätter att vara en kamp, det handlar om vaksamhet i demokratierna i gamla Europa och mot förtryck och orättvisor i de totalitära stater som fortfarande finns utspridda över världen.
– Vi måste salutera pressfrihetens motorer, med Finland, Island, Nederländerna, Norge, Sverige och Schweiz i spetsen. Vi måste också hylla för de människorättsaktivister, journalister och bloggare över hela världen som modigt försvarar yttrandefriheten. Deras öde är vår ständiga omsorg. Vi upprepar vårt krav på att släppa Liu Xiaobo, en symbol för den kamp för yttrandefriheten som växer sig allt starkare i Kina, men som censuren för stunden lyckas hålla i schack. Vi varnar också den kinesiska regimen från att gå in på en väg från vilken det inte finns någon återvändo.
– Det är oroväckande att se hur ett flertal medlemmar av den Europeiska unionen fortsätter att falla i indexet. Om den inte tar sig samman riskerar EU att förlora sin position som världsledande i respekten för de mänskliga rättigheterna. Om det händer, hur kan man fortsätta att verka övertygande i samtal med auktoritära regimer med syfte att de ska bättra sig? Det är ett brådskande behov för de europeiska länderna att återfå sin exemplariska status.
– Vi oroas också av den hårdare linje som blivit vanligare bland regeringar i den andra änden av indexet. Rwanda, Yemen och Syrien har slutit upp bredvid Burma och Nordkorea i den grupp av länder som är mest repressiva gentemot journalister. Det här bådar inte gott för 2011. Olyckligtvis ser vi få tecken till förbättringar bland de auktoritära staterna, säger Jean-François Julliard.
Europeiska unionen förlorar sin ledande status
Reportrar utan gränser har vid upprepade tillfällen uttryckt sin oro över den försämrade pressfrihetssituationen i EU och 2010 års pressfrihetsindex bekräftar trenden. 13 av de 27 medlemmarna i EU är bland de 20 länderna i topp men några av de andra 14 får en väldigt låg placering. Italien är på 49:e plats, Rumänien 52 och Grekland, Bulgarien på blott 70:e plats. Den Europeiska Unionen är inte homogen när det gäller pressfrihet. Å andra sidan fortsätter gapet mellan bra och dåliga exempel att öka.
Det går inte att se några framsteg hos de länder som Reportrar utan gränser pekat ut har problem. De inkluderar, bland annat, Frankrike och Italien, där händelser under de senaste åren – brott mot källskyddet, mediekoncentrationen, otålighet och förakt gentemot det journalistiska arbetet hos myndighetspersonal och juridiska kallelser - bekräftar oförmågan att bryta den negativa trenden.
Länk till indexet: http://en.rsf.org/press-freedom-index-2010,1034.html
Norra Europa fortfarande i topp
Flera länder delar på indexets första plats igen. I år är det Finland, Island, Nederländerna, Norge, Sverige och Schweiz. De har alla haft den här äran förut under indexets 9-åriga levnad. Norge och Island har alltid varit bland de länder som delar på förstapositionen, förutom Norge 2006 och Island 2009. De här sex länderna visar vägen i sin respekt för journalister och nyhetsmedia och det skydd som finns gentemot rättsliga övergrepp.
De fortsätter även att göra framsteg. Island, till exempel, överväger ett lagförslag, the Icelandic Modern Media Initiative (IMMI), vilken skulle utgöra en ny nivå av skydd för media. Sverige urskiljer sig genom sin tryckfrihetsförordning och vilken har skapat ett särskilt gynnsamt klimat för journalister, genom sin institutionella styrka och med sin respekt för alla de sektorer som arbetar för demokratin i samhället och där medierna har en särskild roll att granska de som är vid makten.
Tio länder i vilka det inte är bra att vara journalist
Under de senaste åren har Reportrar utan gränser gett extra uppmärksamhet åt tre länder som alltid innehaft de tre sista positionerna på indexet - Eritrea, Nordkorea och Turkmenistan. I år är gruppen större och består av inte mindre än 10 länder, där mediearbetare förföljs och som brister i information och nyheter, som trängs på botten. Pressfrihetssituationen i de här länderna fortsätter försämras och det blir allt svårare att säga vilken som är värre än någon annan. Skillnaden i poäng det här året mellan den som var bäst och den som var sämst av de här 10 länderna var i år bara 24.5. Den var 37.5 poäng under 2009 och 43.25 poäng under 2007.
Det är värt att notera att för första gången sen 2002 är Kuba inte en av de 10 sista länderna. Det beror på frisläppandet av 14 journalister och 22 aktivister under förra sommaren. Men situationen har i det stora inte förändrats mycket. Politiska dissidenter och fristående journalister behöver fortfarande stå ut med censur och förtryck på daglig basis.
Frihet är inte tillåtet någonstans i Burma där det även kommer vara val till parlamentet nästa månad. Försök att sprida nyheter eller information bestraffas med fängelse och tvångsarbete.
Slutligen, i länder som Afghanistan, Pakistan, Somalia och Mexico, länder som är i öppet krig eller har inbördeskrig eller någon annan slags större konflikt, ser vi en situation av permanent kaos och en kultur av våld och straffrihet där pressen har blivit en lovlig måltavla. De här är bland de farligaste länderna i världen som de krigförande angriper journalister direkt. Ett exempel är de franska tv-journalisterna Stéphane Taponier och Hervé Ghesquière som har hållits som gisslan i Afghanistan i 300 dagar.
Ekonomisk tillväxt innebär inte pressfrihet
BRIC-länderna (Brasilien, Ryssland, Indien och Kina) befinner sig alla på ett liknande stadie av ekonomisk utveckling men 2010 års pressfrihetsindex belyser stora skillnader när det gäller pressfrihetssituationen i dessa länder. Tack vare gynnsamma lagändringar har Brasilien, tidigare på plats 58, gått upp 1 platser under det senaste året samtidigt som Indien fallit 17 platser och nu ligger på plats 122. Ryssland, som hade särskilt mycket dödsfall föregående år, ligger fortfarande lågt på 140:e plats. Trots en förbluffande livfull och aktiv bloggosfär ligger Kina, på grund av censur och fängslade dissidenter, fortfarande på plats 171. De här fyra länderna axlar nu ansvaret hos blivande stormakter och måste fullgöra sina skyldigheter när det gäller fundamentala rättigheter.
Kraftiga fall
Filippinerna, Ukraina, Grekland och Kirgizistan föll alla kraftigt i detta års index. I Filippinerna berodde det på den massaker av ett 30-tal journalister som utfördes av en lokal baron. I Ukraina ligger den stadiga försämringen av pressfriheten sen Viktor Janukovitj valdes till president i februari bakom. I Grekland beror fallet på politisk oro och fysiska angrepp gentemot journalister som följde på den och i Kyrgyzstan ligger de etniska motsättningarna som följde på det politiska kaoset bakom.
Förändringarna är olyckligtvis ofta vilseledande. Några länder har stigit kraftigt i indexet i år. Men det enda som har skett är att länderna har tagit sig tillbaka till sina tidigare nivåer, efter att ha fallit kraftigt under det särskilt svåra 2009. Så är fallet för Gabon, som steg till 22:e plats, för Sydkorea som gick upp 27 placeringar och för Guinea-Bissau som gick upp 25 placeringar.







