Journalister, medier och Reportrar utan gränser avlyssnades av brasiliansk underrättelsetjänst under Jair Bolsonaros styre. Nu kräver vi att ansvariga ställs till svars och att all information om övervakningen offentliggörs.
Minst 13 journalister och tre mediehus övervakades av den brasilianska underrättelsetjänsten ABIN under president Jair Bolsonaros tid vid makten. Även Reportrar utan gränser och andra organisationer övervakades. Det framgår av en rapport från landets federala polis som offentliggjordes efter ett beslut den 19 juni 2025 av domare Alexandre de Moraes i Högsta domstolen.
Övervakningen skedde i hemlighet av en intern grupp inom underrättelsetjänsten. Den var skapad av Jair Bolsonaros administration utan rättslig prövning eller laglig grund. Reportrar utan gränser (RSF) fördömmer agerandet och kräver att myndigheterna offentliggör all tillgänglig information om övergreppen och att de ansvariga ställs till svars.
I rapporten återges interna meddelanden där agenter diskuterar RSF:s kommunikationskampanjer om Bolsonaro och uppmanar till att samla in information om organisationens verksamhet.
De skyldiga måste ställas till svars
Hur omfattande övervakningen har varit är fortfarande oklart. Rapporten redogör inte i detalj för övervakningens syfte, omfattning, vem som beordrade den eller vilka uppgifter som samlades in. RSF har lämnat in en begäran till Högsta domstolen för att få tillgång till underrättelsetjänstens material och klarhet i vad som registrerats. RSF kräver att de ansvariga hålls till svars och en snabb, oberoende och transparent utredning samt garantier för att något liknande inte ska kunna ske igen.
– Det finns ingen ursäkt för att en människorättsorganisation som försvarar pressfriheten ska utsättas för statlig olaglig övervakning. Det här fallet visar hur långt Bolsonaros regering var beredd att gå för att undergräva de demokratiska kontrollmekanismerna till förmån för egna politiska intressen, säger Artur Romeu, chef för RSF:s Latinamerikakontor.
Källskyddet hotades
I polisrapporten framgår att journalister systematiskt övervakats. Ordet ”journalist” förekommer hela 82 gånger i dokumentet – ett tydligt tecken på ett försök att tysta pressen. Bland de övervakade fanns reportrar från stora medier som Folha de S.Paulo, O Globo, UOL och andra redaktioner som bevakat politiskt känsliga ämnen.
Underrättelsetjänsten använde även program för att spåra mobiltelefoner. Det skedde utan rättsligt godkännande, i strid med konstitutionen – och med allvarliga konsekvenser för källskyddet.
Underrättelsetjänsten skyddade presidenten
Dokumentet visar att det inom underrättelsetjänsten ABIN (Agência Brasileira de Inteligência) fanns en skuggavdelning vars uppgift var att skydda Bolsonaros politiska och personliga intressen.
Förutom journalister och civilsamhällesorganisationer riktades övervakningen även mot domare, parlamentariker, advokater och andra personer som betraktades som regimkritiker. Den numera upplösta strukturen är under brottsutredning, där bland andra den tidigare ledningen för underrättelsetjänsten samt Carlos Bolsonaro – son till den tidigare presidenten – pekas ut.
– Bolsonaro byggde en politiskt styrd övervakningsapparat som användes för att kontrollera och skada motståndare samt skydda allierade. Det är ett hot mot pressfriheten och demokratins grundprinciper. Det är ett mönster vi känner igen från auktoritära ledare världen över. Att Reportrar utan gränser hamnade i sikte visar hur rädd han var för granskning. Den här sortens övervakning hör hemma i diktaturer – inte i demokratier, säger Erik Larsson, talesperson för Reportrar utan gränser.
Brasilien ligger på plats 63 av 180 i Reportrar utan gränsers pressfrihetsindex.
Foto: RSF