Eskalerande våld mot journalister i Ecuador

Inom loppet av en månad har journalister hotats och attackerats vid minst sex tillfällen i Ecuador. Den ecuadorianska regeringen måste snabbt vidta åtgärder för att skydda journalister och garantera allmänhetens tillgång till oberoende information. 

Sedan slutet av juli har Reportrar utan gränser, RSF, registrerat minst sex fall av attacker mot undersökande journalister. Det förvärrade läget är kopplat till en ökning av organiserad brottslighet. Journalister hotas till tystnad och utsätts för cyberattacker. En journalist som ”misskrediterar” eller ”vanärar” en annan person riskerar upp till 30 dagars fängelse.

– Upptrappningen av våldet mot journalister, särskilt de som utreder korruption, är ett hot mot pressfriheten. Rädslan leder till självcensur och hindrar journalister från att utföra sitt uppdrag, att informera. Vi uppmanar president Daniel Noboas regering att skyndsamt vidta konkreta åtgärder för att skydda journalister och värna allmänhetens rätt till information. Det är viktigt att attackerna utreds noggrant och att de ansvariga ställs inför rätta, säger Artur Rome som är verksamhetschef för RSF:s kontor i Latinamerika.

Den ecuadorianska organisationen Fundamedies rapporterade 37 attacker mot media i juni och juli. Samtidigt dokumenterade Periodistas Sin Cadenas som RSF Sverige stöttar,145 attacker mot journalister från januari till juli. Angreppen gäller allt från förhindrande av rapportering  till allvarliga fysiska attacker.

Enligt den latinamerikanska organisationen Connectas har minst 15 journalister flytt från Ecuador av säkerhetsskäl. En av dem är journalisten José Luis Calderón, ett av offren i det direktsända gisslandramat på TC Televisión i januari, som har flytt till USA.

6 fall av våld och trakasserier mot journalister senaste månaden

  • Den 22 augusti publicerade nyhetssajten La Postas en artikel om korruption på riksåklagarens kansli. Nästa dag attackerade riksåklagaren journalisterna Andersson Boscán och Mónica Velásquez verbalt. Det blev upptakten till en hatkampanj i sociala medier och uppmaning till våld mot de två journalisterna.
  • Under de senaste nio månaderna har Segundo Cabrera, reporter på Radio Noticias Cuencas utsatts för hot när han bevakat korruption.
  • Reportern Álvaro Espinosa på nyhetssajten La Defensa, attackerades och hotades verbalt på det sociala mediet X den 13 augusti. Attacken skedde i samband med en artikel som publicerades den 5 juli och handlade om den tidigare ministern Valeria Arroyo och hennes kopplingar till en advokatbyrå som varit inblandad i korruption.
  • Den 9 augusti publicerade webb-tv-kanalen Nortvision ett reportage om utebliven betalning till arbetare på ett kyrkogårdsbygge. Bygget stoppades och ansvarig präst gav reportern Mayra Cora skulden för 45 arbetares avsked. Prästen uppmanade arbetarna att sätta press på Cora för att avslöja källan.
  • Lo Del Momento Lojas nyhetschef John Lafebre har utsatts för en serie cyberattacker med syfte att få bort hans undersökande reportage om korruption och bedrägerier. Den första incidenten ägde rum den 22 juli, när ett av hans Facebook-inlägg raderades utan förklaring. Den 2 juli raderades ytterligare fyra inlägg.
  • Jonathan Quezada , journalist på tv-kanalen Telemazonas och nyhetssajten Más Gente, dömdes den 29 juli till 15 dagars fängelse och böter efter att ha rapporterat om misstänkt korruption där en domare varit inblandad. Quezada har även mottagit brev med hot om att bli attackerad i fängelset. Den korruptionsmisstänkte domaren har stämt Quezada.

Ecuador ligger på plats 110 av 180 i RSF:s pressfrihetsindex. 

Bild: RSF