Månadskrönika december: Journalister i skottlinjen

Den som bygger sina argument på halmgubbar och felaktigheter riskerar att tappa trovärdighet och bli en nyttig idiot, skriver Erik Larsson, ordförande Reportrar utan gränser Sverige.

Tvångsmys och julklappshysteri. Det är bara några dagar kvar nu. Skynda. Drick glögg, handla mat. Gå igenom högen på skrivbordet. Klockan är fyra. Det är beckmörkt ute.

December är en känslomässig berg- och dalbana, men också en tid för sammanfattning. I slutet av året ser vi konturerna av det som varit. Kampen om berättelserna har hårdnat. Fler journalister dödas och fängslas, enligt den årliga sammanställningen vi släppte förra veckan. Mellan januari och december dödades 54 journalister och två mediearbetare. Det som sticker ut mot tidigare är Gaza och att allt fler nu dödas i krig. Även antalet fängslade journalister ökar, vilket du kan läsa mer om här.

Men det är inte bara i konfliktzonerna som de etablerade medierna ifrågasätts. I USA installeras snart en president som slagit ihop sina påsar med världens rikaste tech bro. Båda hävdar att medierna är folkets fiende, vilket för övrigt är en beteckning som användes flitigt av Josef Stalin under 1930-talet.

Henrik Jönsson fulklippte

Det är många som undrar hur det ska gå nu när Donald Trump tar över. Såväl hårdföra amerikanska marinkårsgeneraler och statsvetare beskriver honom som fascist, vilket upprör dem som vill se mer av hans politik. Den tillträdande presidenten har en otrolig förmåga att väcka debatter, även i Sverige. Nyligen var det Henrik Jönsson, entreprenör och debattör, som hamnade i hetluften i SVT:s 30 minuter. Där tvingades han försvara en fulklippning han hade gjort på sin Youtubekanal.

Programledaren Anders Holmberg frågade med rätta varför Henrik Jönsson använt en krönika med Erika Bjerström som en illustration på en tes som hon inte fört. Det blev en plågsam historia som vi inte behöver skriva mer om här. Det räcker gott med att konstatera att det är skillnad mellan allmänt tyckande och journalistik. Den etablerade journalistikens uppgift är att försöka beskriva världen så gott det går och att verifiera fakta samt sätta in dem i ett större sammanhang. Det blir fel ibland, men den som istället bygger sitt tyckande på halmgubbar och felaktigheter riskerar att bli en nyttig idiot, en omedveten spelbricka i en geopolitisk dragkamp.

Ryska propagandamaskinen

Det finns många länder som är med i den kampen, men Ryssland är en av de främsta aktörerna. Den svenska bankiren Olof Aschberg spelade en viktig roll i detta när Sovjetunionen för hundra år sedan byggde upp en av världens största propagandamaskiner. Svensken slussade pengar till tysken Willi Münzenberg som skapade nätverk av förlag, filmer och tidningar samt rekryterade kulturpersonligheter för att manipulera väst, utan att avslöja att det var Sovjetunionen som stod bakom. Även CIA finansierade i hemlighet flera informationsprojekt.

I boken Marionetterna beskriver författaren och journalisten Ingrid Carlberg hur denna propagandamaskin förfinats. Det finns ingen anledning att tro att det skett några stora förändringar. Maskinen rullar på, pengar avsätts för att påverka, fast nu sker det även via sociala medier. Sanningen är inte relevant för dessa krafter. Det viktiga är hur saker och ting framstår. I en sådan värld blir oberoende medier något som står i vägen. Något som måste hanteras.

Fullt upp nästa år

Nu närmar vi oss slutet av året. Det har varit fullt upp. Vi har firat att vår sektion här i Sverige fyllt 30 år. Vi har pratat om dödandet av journalister i Gaza, om desinformation och sociala medier. Vi har kämpat för Dawit Isaak och Gui Minhais frisläppande och firat när Evan Gershkovich och Julian Assange släppts och följt fallet med José Rubén Zamora i Guatemala. Vi har stöttat journalister från Belarus och Ukraina och ryska exilmedier som försöker ge de ryska medborgarna en annan bild av verkligheten via vår stora satellitsatsning.

Tack vare era generösa donationer har vi också kunnat låna ut skyddsvästar, hjälmar och ha säkerhetsutbildningar. I Sverige har vi varnat för lagförslag, skrivit remisser och kommenterat hat och hot mot journalister. Allting tyder på att vi även nästa år kommer att ha fullt upp. Kampen för pressfrihet fortsätter. Stöd oss gärna. Varför inte ge bort ett medlemskap i julklapp till någon du tycker om? Det är en fin gåva i tider som dessa.

Ha nu en fin helg. God jul och gott nytt år.

 

Vi ses!

 

Swish 123 900 44 90  |  BG 5567-3818  |  PG 90 04 49-0

Foto: Jonas Gratzer