RSF slår larm: Den kinesiska journalisten Zhang Zhan är försvunnen

Den kinesiska journalisten Zhang Zhan är försvunnen. Enligt uppgifter till Reportrar utan gränser (RSF) har Zhang Zhan av okänd anledning frihetsberövats och förts till ett häkte i Shanghai. RSF befarar att de kinesiska myndigheterna återigen riktat in sig på Zhang Zhan som varit en nagel i ögat på makthavarna sedan hon rapporterade om pandemin.

Zhang Zhan greps första gången i maj 2020 när hon bevakade covid 19-utbrottet i Wuhan i Kina. Hon dömdes till fyra års fängelse för att ha ”bråkat och provocerat fram problem”. RSF drev en kampanj för att få Zhang Zhan frigiven och för att uppmärksamma de dåliga förhållandena i fängelset. Under de första månaderna i häktet var Zhang Zhan nära att dö när hon hungerstrejkade. Fängelsepersonalen tvångsmatade henne genom en sond i näsan.

Kina, som är världens största fängelse för journalister och pressfrihetsförsvarare med minst 120 personer bakom galler, rankas på 172: a plats av 180 länder i RSF:s pressfrihetsindex 2024.

RSF uppmanar det internationella samfundet att garantera Zhang Zhans säkerhet och att få henne frigiven.

 

Foto: RSF