Tystare värld när journalister tvingas i exil

Publicerad: 2014-12-16 07:12
Uppdaterad: 2014-12-16 07:12
I Reportrar utan gränsers årssammanställning framträder en dyster bild. Konflikterna runt om i världen tvingar journalister att lämna sina länder och gå i exil. Resultatet är en värld där många artiklar om övergrepp förblir oskrivna.

Årets sammanställning visar att morden på journalister är mer systematiska och brutalare än tidigare år, även om de blivit något färre. Det svåra kriget i Syrien är fortfarande den farligaste platsen i världen för journalister och är ett typexempel på hur konflikter påverkar journalistiken. Brutala och utstuderade mord, såsom dem på de amerikanska journalisterna Foley och Sotloff, är helt nya företeelser.

– Jakten på journalister driver ut dem från konfliktområdena. Det blir omöjligt att arbeta och journalister tvingas i exil. Vi har sett en fördubbling av just detta under året som har gått. Det saknas en respekt för arbetande journalister, berättar Jonathan Lundqvist, ordförande för Reportrar utan gränser.

Våldet påverkar också svensk journalistik
Utvecklingen märks även i Sverige, menar Reportrar utan gränser. I mars mördades Nils Horner på öppen gata i Afghanistan där han befann sig för att rapportera för Sveriges Radios räkning. Det viktiga demokratiska ögonblick som Horner skulle rapportera om var kritiskt för utvecklingen i ett land som präglats av konflikter i decennier.

– Mordet på Nils Horner skakade Sverige. Resultatet blev att svenska redaktioner blev försiktigare med att skicka ut sina reportrar. Agerandet är förståeligt men samtidigt innebär att våldsmännen på sätt och vis har segrat. Hotet om våld begränsar våra möjligheter att rapportera från viktiga händelser i världen, säger Jonathan Lundqvist, ordförande för Reportrar utan gränser.

Om undersökningen
Reportrar utan gränser har sammanställt statistik om arresteringar, övergrepp och mord på journalister sedan 1995. Organisationen följer noga utvecklingen av både individuella fall och större sammanhang för att kunna ge en korrekt bild av situationen för journalister runt om i världen.

Läs mer
Läs hela rapporten.

Är fri journalistik viktigt för dig?

BLI MEDLEMGE EN GÅVA

Alla kan vara med och stötta vårt arbete för pressfrihet i Sverige och världen.


Dagens Nyheter


Amnesty: En total nedmontering av demokratin
Dagens Nyheter
Rättighetsorganisationerna Amnesty och Reportrar utan gränser säger båda att situationen vad gäller yttrande- och pressfrihet i landet var svår redan innan kuppförsöket, och att regeringens senaste drag mer eller mindre slår den sista spiken i den ...131 turkiska medier måste stänga
Sveriges Radio
Jonathan Lundkvist, ordförande för svenska Reportrar utan gränser säger till Mina Benaissa i P4 Extra att den allvarliga situationen för pressfriheten i Turkiet bara accelererat efter kuppförsöket. Han ser oroligt på hela utvecklingen och menar att det ...


Sveriges Radio


Cilla Benkö: Jag fördömer alla försök att begränsa den fria tillgången till ...
Sveriges Radio
Den fortsatta minskningen av mediefriheten runt om i världen, som dokumenterats av internationella organisationer som Reportrar utan gränser, är mycket oroande. Jag stödjer därför föreningens krav på att FN ska tillsätta ett särskilt sändebud med ...


Resume


Starka reaktioner på Turkiets masstängning av medier - Resumé
Resume
Flera nyhetsbyråer, tv- och radiokanaler och dagstidningar stängs ner av den turkiska regimen med anledning av kuppförsöket den 16 juli. Det handlar om tre ...

mer »

Dagens Nyheter


Amnesty: En total nedmontering av demokratin
Dagens Nyheter
Rättighetsorganisationerna Amnesty och Reportrar utan gränser säger båda att situationen vad gäller yttrande- och pressfrihet i landet var svår redan innan kuppförsöket, och att regeringens senaste drag mer eller mindre slår den sista spiken i den ...131 turkiska medier måste stänga
Sveriges Radio
Jonathan Lundkvist, ordförande för svenska Reportrar utan gränser säger till Mina Benaissa i P4 Extra att den allvarliga situationen för pressfriheten i Turkiet bara accelererat efter kuppförsöket. Han ser oroligt på hela utvecklingen och menar att det ...


Sveriges Radio


Cilla Benkö: Jag fördömer alla försök att begränsa den fria tillgången till ...
Sveriges Radio
Den fortsatta minskningen av mediefriheten runt om i världen, som dokumenterats av internationella organisationer som Reportrar utan gränser, är mycket oroande. Jag stödjer därför föreningens krav på att FN ska tillsätta ett särskilt sändebud med ...


Resume


Starka reaktioner på Turkiets masstängning av medier - Resumé
Resume
Flera nyhetsbyråer, tv- och radiokanaler och dagstidningar stängs ner av den turkiska regimen med anledning av kuppförsöket den 16 juli. Det handlar om tre ...

mer »
1,195 följare | Följ @RSF_RUG på Twitter
I en demokrati måste oberoende medier kunna granska dem som folket lånat ut makten till. Ordf @j_lundqvist i DN. https://t.co/BCP48Ko4mU
9 timmar 37 minuter sedan
RT @j_lundqvist: Director General for the Swedish Radio, @CillaBenko, denounce the current corrosion of media freedom in #turkey. https://t…
10 timmar 5 minuter sedan
“Genom attacker på medier har #Erdogan avskaffat demokratin i #Turket” Ordf @j_lundqvist i @DNKultur https://t.co/8AphCOaSCT
1 dag 6 timmar sedan
Läs Jonathan Lundqvist från @RSF_RUG om Turkiet och pressfriheten: https://t.co/M7gdBfnl4Q
1 dag 7 timmar sedan
@owenil Gode Gud. Hjälp... Skickar en slant till @RSF_RUG för #yttrandefrihet och #pressfrihet: https://t.co/XTRK416nCB #Turkiet
3 dagar 19 timmar sedan
4 dagar 17 timmar sedan
6 dagar 9 timmar sedan
6 dagar 9 timmar sedan
I en demokrati måste oberoende medier kunna granska dem som folket lånat ut makten till. Ordf @j_lundqvist i DN. https://t.co/BCP48Ko4mU
9 timmar 37 minuter sedan
RT @j_lundqvist: Director General for the Swedish Radio, @CillaBenko, denounce the current corrosion of media freedom in #turkey. https://t…
10 timmar 5 minuter sedan
“Genom attacker på medier har #Erdogan avskaffat demokratin i #Turket” Ordf @j_lundqvist i @DNKultur https://t.co/8AphCOaSCT
1 dag 6 timmar sedan